مبدل دما به ولتاژ با AVR

این پروژه یک دستگاه دماسنج دیجیتال با قابلیت تبدیل دمای 0 تا 50 درجه به ولتاژ 0 تا 10 ولت DC می باشد، سنسور دمای استفاده شده DS18B20 است که دارای دقت و پایداری مناسبی می باشد. برای تبدیل دمای اندازه گیری شده به ولتاژ DC از آی سی مبدل دیجیتال به آنالوگ سری DAC استفاده شده است. برای نمایش میزان دما و ولتاژ خروجی از LCD کاراکتری 16*2 و همچنین برای قابل درک بودن مقدار ولتاژ خروجی از یک LED بهره گرفته شده است. میکروکنترلر استفاده شده ATmega8 می باشد و برنامه به زبان بیسیک نوشته شده است.

ولتاژ مورد نیاز برای راه اندازی این دستگاه یک ولتاژ دوبل یا متقارن 12 ولت DC می باشد. برای تامین این ولتاژ می توان یک منبع تغذیه دوبل را به ترمینال 3 پین روی برد متصل کرد یا از دو عدد آداپتور 12 ولت که به جک های روی برد متصل شده اند، استفاده کرد. بعد از روشن شدن دستگاه و نمایش اطلاعات اولیه در LCD، دستگاه می کوشد تا مقدار ولتاژ خروجی را به صورت پله پله متناسب با میزان دمای محیط ایجاد کند. مثلا اگر دمای محیط 27 درجه سانتیگراد باشد، میزان ولتاژ خروجی از صفر تا مقدار 5.4 ولت افزایش پیدا می کند تا به مرحله نمایش دائمی دما و ولتاژ محیط برود. در مرحله بعد، دستگاه به صورت مداوم دمای محیط را اندازه گیری کرده و ولتاژ متناسب با آن را در ترمینال خروجی 2 پین ایجاد می کند. لازم به ذکر است که افزایش و کاهش ولتاژ خروجی توسط کم نور و پرنور شدن LED کاملا قابل درک است.

پنل خرید سخت افزار ، سورس و فایل

هر دستگاه مونتاژ شده: 325000 تومان
برنامه کامل و شماتیک: 95000 تومان
هزینه فایل PCB پروژه: 45000 تومان
آداپتور مخصوص پروژه: 75000 تومان

سفارش پروژه سفارش پروژه با تغییرات

به همراه دستگاه مونتاژ شده، شماتیک و برنامه دمو، توضیحات برنامه دمو و عملکرد قطعات ارائه میگردد.
برنامه دمو: برنامه ای است که در آن بخشی از برنامه کامل حذف شده تا از کپی برداری دستگاه جلوگیری شود، البته این برنامه برای ارائه دانشجویی مناسب است. شما می توانید برنامه کامل را به صورت مجزا، خریداری نمایید.

مهندس مهران نظرخانی

مهندس مهران نظرخانی

مهندس مهران نظرخانی

مهندس مهران نظرخانی

مهندس مهران نظرخانی

حتما ببینید

سنجش گرد و غبار به همراه نمایشگر رنگی

در این پروژه آموزشی سنسور گرد و غبار DSM501 به همراه نمایشگر TFT رنگی لمسی …

۲ نظر

  1. سلام
    میتونم خروجی صفر تا پنج ولت رو به مبدل ac وصل کتم? یعنی مثلا با دمای مشخص ولتاژ مشخص بگیرم ، حالت سنسور نور ، ولی بصورت سنسور دما ، که هر چی دمای محیط بالاتر بود ولتاژ کتر باشه برای استفاده رعنوان دیمر برای هیتر

    • سلام، این پروژه به ازای افزایش دما، ولتاژ را افزایش میدهد و موردی که شما نیاز دارید هم در قالب یک پروژه جدید قابل انجام است. لطفا در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *