مبدل دما به ولتاژ با AVR

2

این پروژه یک دستگاه دماسنج دیجیتال با قابلیت تبدیل دمای 0 تا 50 درجه به ولتاژ 0 تا 10 ولت DC می باشد، سنسور دمای استفاده شده DS18B20 است که دارای دقت و پایداری مناسبی می باشد. برای تبدیل دمای اندازه گیری شده به ولتاژ DC از آی سی مبدل دیجیتال به آنالوگ سری DAC استفاده شده است. برای نمایش میزان دما و ولتاژ خروجی از LCD کاراکتری 16*2 و همچنین برای قابل درک بودن مقدار ولتاژ خروجی از یک LED بهره گرفته شده است. میکروکنترلر استفاده شده ATmega8 می باشد و برنامه به زبان بیسیک نوشته شده است.

ولتاژ مورد نیاز برای راه اندازی این دستگاه یک ولتاژ دوبل یا متقارن 12 ولت DC می باشد. برای تامین این ولتاژ می توان یک منبع تغذیه دوبل را به ترمینال 3 پین روی برد متصل کرد یا از دو عدد آداپتور 12 ولت که به جک های روی برد متصل شده اند، استفاده کرد. بعد از روشن شدن دستگاه و نمایش اطلاعات اولیه در LCD، دستگاه می کوشد تا مقدار ولتاژ خروجی را به صورت پله پله متناسب با میزان دمای محیط ایجاد کند. مثلا اگر دمای محیط 27 درجه سانتیگراد باشد، میزان ولتاژ خروجی از صفر تا مقدار 5.4 ولت افزایش پیدا می کند تا به مرحله نمایش دائمی دما و ولتاژ محیط برود. در مرحله بعد، دستگاه به صورت مداوم دمای محیط را اندازه گیری کرده و ولتاژ متناسب با آن را در ترمینال خروجی 2 پین ایجاد می کند. لازم به ذکر است که افزایش و کاهش ولتاژ خروجی توسط کم نور و پرنور شدن LED کاملا قابل درک است.


 پنل خرید سخت افزار مونتاژ شده

پنل زیر شامل دستگاه مونتاژ شده آماده به کار + شماتیک و برنامه دمو + توضیحات برنامه دمو و عملکرد قطعات می باشد

[purchase_link id=”5437″ style=”button” color=”green” text=”برای خرید کلیک کنید”]

 

پنل خرید سورس و فایل ها 

پنل زیر شامل کلیه فایل های مورد نیاز برای مونتاژ و ساخت می باشد، فایل ها 6 الی 24 ساعت بعد از پرداخت ارسال خواهند شد

[purchase_link id=”5439″ style=”button” color=”green” text=”برای خرید کلیک کنید”]

 

پنل خرید اقلام مورد نیاز 

پنل زیر شامل اقلام مورد نیاز برای راه اندازی و استفاده از دستگاه می باشد

[purchase_link id=”5441″ style=”button” color=”green” text=”برای خرید کلیک کنید”]

 

 خلاصه ای از راهنمای خرید: 

  • برنامه دمو که در پنل خرید سخت افزار به آن اشاره شده است، برنامه ای است که در آن بخشی از برنامه اصلی حذف شده تا از کپی برداری دستگاه جلوگیری شود، البته این برنامه برای ارائه بی نقص می باشد. شما می توانید برنامه اصلی را در پنل خرید سورس و فایل ها، خریداری نمایید.
  • هزینه ساخت و مونتاژ پروژه ها به صورت دو مرحله ای دریافت می شود، نیمی از هزینه در مرحله اول هنگام ثبت سفارش و مابقی مبلغ در مرحله دوم قبل از ارسال پروژه دریافت خواهد شد. هرچه مهلت ساخت بیشتر باشد هزینه کمتر خواهد بود. شما می توانید با توجه به مدت زمان باقی مانده به ارائه پروژه خود، یکی از گزینه ها را انتخاب نمایید.
  • مراحل ساخت پروژه به صورت منظم برای شما ایمیل خواهد شد.
Share.

2 دیدگاه

  1. سلام
    میتونم خروجی صفر تا پنج ولت رو به مبدل ac وصل کتم? یعنی مثلا با دمای مشخص ولتاژ مشخص بگیرم ، حالت سنسور نور ، ولی بصورت سنسور دما ، که هر چی دمای محیط بالاتر بود ولتاژ کتر باشه برای استفاده رعنوان دیمر برای هیتر

    • سلام، این پروژه به ازای افزایش دما، ولتاژ را افزایش میدهد و موردی که شما نیاز دارید هم در قالب یک پروژه جدید قابل انجام است. لطفا در تماس باشید.

Leave A Reply