راه اندازي استپ موتور با 8051

0

این یک آموزش در مورد STEPER MOTOR و نحوي اتصال آن به ميكرو 8051 به همراه برنامه و مدار. استپ موتور با آيسي راه انداز L298 مي باشد.

ابتدا جدول حركت استپ موتور:

اصول راه اندازي استپ موتور به اينگونه مي باشد:
اگر ما با يه تاخير زماني مناسب به ترتيب بين سيم پيچ ها بزاريم و طبق جدول بالا آن را 0 و 1 كنيم مي توانيم استپ موتور را به سمت چپ يا راست و با سرعت دلخواه تنظيم كنيم.
مثلا من در اين برنامه بين هر پله 200 ميلي ثانيه تاخير ايجاد كردم و يك بار 360 درجه به سمت راست مي چرخد و بعد از رسيدن به 360 درجه دوباره 360 درجه به سمت چپ مي گردد.
همانطور كه در جدول مشخص است ما چهار سيم پيچ داريم بنابرين 4 پله داريم كه در پله اول ما سيم پيچ A را يك مي كنيم و بعد از 200 ميلي ثانيه براي پله دوم سيم پيچ B‌ را يك مي كنيم و بقيه سيم پيچ ها رو صفر مي كنيم و همين طور تا پله چهارم… و براي چپ گرد كردن اون بايد ابتدا سيم پيچ D رو يك كنيم و بعد تاخير و دوباره B=0 و C=1 شود و همين طور تا آخر…

براي يك چرخش كامل ما مي دانيم كه يك دايره 360 درجه هست و هر استپ موتوري هم داراي يك زاويه پله مي باشد. كه براي بدست آوردن تعداد پالس هاي لازم جهت يك چرخش كامل ما 360 رو بر زاويه پله تقسيم مي كنيم تا تعداد پالس ها بدست آيد.
زاويه هاي استاندار براي موتور ها به اين صورت مي باشد:

مثلا من در اين برنامه دستوارت را براي موتور پله 7.5 درجه نوشتم كه شما مي توانيد خودتون اون هم تغيير بديد. كه 48=7.5÷360 يعني ما براي يك استپ موتور 7.5 درجه 48 تا پالس نياز داريم و طبق جدول اولي ما 4 سيم پيچ داريم كه با تقسيم 48 بر 4 عدد 12 حاصل مي شود يعني اينكه ما بايد 12 بار و هر بار چهار پالس توليد كنيم.
كه براي اينكار مي توانيم عدد 128 را در انباره بريزم و با دستور RL A اون به سمت راست بچرخانيم و به خروجي بفرستيم. و براي چپ گرد هم عدد 16 رو در انباره قرار بديم و با كمك دستور RL A اون بچرخانيم تا استپ موتور به سمت چپ بچرخه.
براي ايجاد تاخير از تايمر هاي 8051 استفاده كردم كه اين تايمر 50 ميلي تاخير ايجاد مي كنه و با يك حلقه 4 تا زمان 200 ميل ثانيه رو براي ما توليد مي كند. با خواندن برنامه بيشر متوجه مي شوديد.


 خرید آنلاین پروژه 

پروژه آماده به کار + شماتیک و برنامه دمو + ارسال توضیحات برنامه و عملکرد قطعات استفاده شده به ایمیل شما

[purchase_link id=”2212″ style=”button” color=”green” text=”برای خرید کلیک کنید”]

 

برای آشنایی بیشتر با پروژه و دانلود فایل بر روی آیکن مقابل کلیک کنید

پسورد فایل: www.eeng.ir

سفارش ایجاد تغییرات دلخواه در این پروژه

 

 خلاصه ای از راهنمای خرید: 

  • برنامه دمو، برنامه ای است که در آن بخشی از برنامه اصلی حذف شده تا از کپی برداری جلوگیری شود، البته این برنامه برای ارائه بی نقص می باشد. شما می توانید برنامه اصلی را به صورت جدا خریداری نمایید.
  • هزینه ساخت پروژه ها به صورت دو مرحله ای دریافت می شود، نیمی از هزینه در مرحله اول هنگام ثبت سفارش و مابقی مبلغ در مرحله دوم قبل از ارسال پروژه دریافت خواهد شد. هرچه مهلت ساخت بیشتر باشد هزینه کمتر خواهد بود. شما می توانید با توجه به مدت زمان باقی مانده به ارائه پروژه خود، یکی از گزینه ها را انتخاب نمایید.
  • مراحل ساخت پروژه به صورت منظم برای شما ایمیل خواهد شد.
Share.

Leave A Reply